Klima Aparatı

Klima aparatı ürünlerinin kullanımı sıcak ve soğuk olan tüm alanlar için uygundur. Bilindiği üzere Türkiye ve bir çok Ülke de ofis içerisinde çalışma ortamları çağrı merkezi masa sisteminde bitişik veya birbirine yakın yapılmaktadır. Bu ortamların çoğu plaza ofislerde olduğundan havalandırma ile ilgili bir çok sistem kullanılmaktadır. Bu sistemler aşağıda listelenmiştir.

  • Merkezi sistem havalandırma
  • Kaset klima
  • Split klima
  • Menfez havalandırma
  • Slot anemostad Difüzör

Yukarıdaki sistemlerin kullanımı esnasında ortamda bulunan kişiler için bazı olumsuz durumlar meydana gelmektedir. Aynı ortamı paylaşan kişiler arasında çıkan en büyük anlaşmazlık, havalandırma sistemleri üzerinden ofise gelen havanın kendilerine gelmesidir. Havalandırma sistemi üzerinden gelen havanın kişiye direkt olarak temas etmesi beraberinde bir çok rahatsızlıklar getirmektedir. Bunlardan en yaygın olarak görünenleri Klima çarpması sonucunda meydana gelen bel ve boyun tutulmalarıdır. Bir diğer rahatsızlık ise baş ağrısıdır. Bu rahatsızlıklar klima kullanımı olan her ortamda mevcuttur.

Neden Klima Aparatı

Klima dan gelen havaya direkt maruz kalmak yukarıda bahsedildiği gibi sağlık konusunda bizleri olumsuz olarak etkilemektedir. Peki bunu nasıl önleyebiliriz.

Gürsel Reklam ve Tanıtım San. Tic. Ltd. Şti. firmamız havalandırma sistemi üzerindeki çalışmaları sonucunda bu konu hakkında bir fikir bularak ve bu fikir doğrultusunda Ar-Ge çalışmaları yaparak klima kullanımları olan alanlar için 2011 yılında klima aparatı geliştirmiştir. Geliştirilen klima aparatı tüm klima modellerine uyarlanmıştır.

Klima Aparatları

Kullanıcıların geri dönüşleri değerlendirilerek piyasa da kullanılan tüm havalandırma sistemleri için klima aparatları geliştirilmiştir. Bu klima aparatlarının en çok kullanılanları aşağıdaki gibidir.

  • Split Klima Aparatı
  • Kaset Klima Aparatı
  • Menfez Klima Aparatı
  • Salon Klima Aparatı
  • Döşeme Klima Aparatı

Kaset Klima Aparatı

Kaset klima aparatı; Kaset klimalara yaygın olarak ofis katlarında kullanılmaktadır. Bu klimanın kullanıldığı ofislere tavana monte edilen bir klima türü olduğu için tam altında ve yakınındaki alanlara oldukça etkili bir şekilde sıcak ve soğuk hava üflemektedirler. Bu üflemeden dolayı çevredeki kişiler doğrudan etkilenmektedir. Dolayısıyla havaya direk maruz kalan kişiler çoğu zaman hasta olmamak için bu klimanın kapatılmasını istemektedir. Ortam da çalışan klimaya biraz uzak olan kişiler de açık kalmasını istemektedirler. Bu durum özellikle yaz yazlarında hemen hemen her ofiste yaşanmaktadır.

Bu durumun yöneticiler tarafından çözülmesi için sürekli bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bazı yöneticiler bu durumu basit çözüm olarak sorun yaşanan bölgelere doğru üfleyen klima ağızlarını koli bandı ile bantlamaktadırlar. Tabi bu durum kısa süreli bir çözüm olmakla beraber bantlama yapıldığı için klimaya da zarar verebilmektedir.

Kaset klima aparatı tam olarak yukarıdaki tüm sorunlarını ortadan kaldırmak amacı ile üretilmektedir. 2 mm kalınlığında kırılmaz malzeme yapısı ve şeffaf görünümü ve şık tasarımı ile üretilmektedir. Klimaların dıştan dışa ölçülerine göre üretim yapıldığından dolayı tam uyumlu bir şekilde monte edilmektedir.

Kaset klimaların piyasa en çok kullanılan ölçüleri; 65×65 – 70×70 – 95x95cm’dir. Tüm bu ölçülere göre aparatlar mevcuttur. Sipariş vermek isteyenlerin klimalarının dıştan dışa ölçülerini alıp, bu ölçüye göre satışı yapılan ürünü sipariş etmek olacaktır.

Klimaya 4 adet montaj aparatı ile yapılmaktadır. Bağlantı yapılan noktalar klimanın köşelerine denk gelmektedir. Bu bölümde klimanın herhangi bir aksamı bulanmadığı için klima için zarar söz konusu değildir. Kurulum oldukça basit olup, yaklaşık 1 veya  2 dakika içerinde yapılmaktır.