Klima Aparatı

Klima aparatı ürünlerinin kullanımı sıcak ve soğuk olan tüm alanlar için uygundur. Bilindiği üzere Türkiye ve bir çok Ülke de ofis içerisinde çalışma ortamları çağrı merkezi masa sisteminde bitişik veya birbirine yakın yapılmaktadır. Bu ortamların çoğu plaza ofislerde olduğundan havalandırma ile ilgili bir çok sistem kullanılmaktadır. Bu sistemler aşağıda listelenmiştir.

 • Merkezi sistem havalandırma
 • Kaset klima
 • Split klima
 • Menfez havalandırma
 • Slot anemostad Difüzör

Yukarıdaki sistemlerin kullanımı esnasında ortamda bulunan kişiler için bazı olumsuz durumlar meydana gelmektedir. Aynı ortamı paylaşan kişiler arasında çıkan en büyük anlaşmazlık, havalandırma sistemleri üzerinden ofise gelen havanın kendilerine gelmesidir. Havalandırma sistemi üzerinden gelen havanın kişiye direkt olarak temas etmesi beraberinde bir çok rahatsızlıklar getirmektedir. Bunlardan en yaygın olarak görünenleri Klima çarpması sonucunda meydana gelen bel ve boyun tutulmalarıdır. Bir diğer rahatsızlık ise baş ağrısıdır. Bu rahatsızlıklar klima kullanımı olan her ortamda mevcuttur.

Neden Klima Aparatı

Klima dan gelen havaya direkt maruz kalmak yukarıda bahsedildiği gibi sağlık konusunda bizleri olumsuz olarak etkilemektedir. Peki bunu nasıl önleyebiliriz.

Gürsel Reklam ve Tanıtım San. Tic. Ltd. Şti. firmamız havalandırma sistemi üzerindeki çalışmaları sonucunda bu konu hakkında bir fikir bularak ve bu fikir doğrultusunda Ar-Ge çalışmaları yaparak klima kullanımları olan alanlar için 2011 yılında klima aparatı geliştirmiştir. Geliştirilen klima aparatı tüm klima modellerine uyarlanmıştır.

Klima Aparatları

Kullanıcıların geri dönüşleri değerlendirilerek piyasa da kullanılan tüm havalandırma sistemleri için klima aparatları geliştirilmiştir. Bu klima aparatlarının en çok kullanılanları aşağıdaki gibidir.

 • Split Klima Aparatı
 • Kaset Klima Aparatı
 • Menfez Klima Aparatı
 • Salon Klima Aparatı
 • Döşeme Klima Aparatı

Menfez Klima Aparatı

Menfez klima aparatı; Merkezi havalandırma sistemi yaygın olarak ofis katlarında kullanılmaktadır. Merkezi havalandırmanın kullanıldığı ofisler de tavana monte edilen bir sistem olduğu için tam altında ve yakınındaki alanlara oldukça etkili bir şekilde sıcak ve soğuk hava üflemektedirler. Bu üflemeden dolayı çevredeki kişiler doğrudan etkilenmektedir. Dolayısıyla havaya direk maruz kalan kişiler çoğu zaman hasta olmamak için bu sistemin kapatılmasını istemektedir. Ortam da çalışan merkezi havalandırmaya biraz uzak olan kişiler de açık kalmasını istemektedirler. Bu durum özellikle yaz yazlarında hemen hemen her ofiste yaşanmaktadır.

Bu durumun yöneticiler tarafından çözülmesi için sürekli bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bazı yöneticiler bu durumu basit çözüm olarak sorun yaşanan bölgelere doğru üfleyen havalandırma ağızlarını koli bandı ile bantlamaktadırlar. Tabi bu durum kısa süreli bir çözüm olmakla beraber bantlama yapıldığı için sisteme de zarar verebilmektedir.

Menfez klima aparatı tam olarak yukarıdaki tüm sorunlarını ortadan kaldırmak amacı ile üretilmektedir. 2 mm kalınlığında kırılmaz malzeme yapısı ve şeffaf görünümü ve şık tasarımı ile üretilmektedir. Merkezi havalandırma sistemlerinin tavanda bulunda üfleme panelleri birkaç farklı şekilde yapılmaktadır.

 • Kare Anemostad Menfez kapaklar

60x60cm ölçülerinde kullanılan menfez kapaklar için yapılan klima aparatı; Kapakların dış ölçülerine göre üretilmektedir. Dış kenarlarında sistemden gelen havayı tavan hizasına yönlendirmek amacı ile ürünle bütün yönlendirme flapları vardır. Ürünün orta bölümünde ise sistemden gelen havaya yön vermeyi kolaylaştırmak amacı ile piramit şekilde bir tasarım ile orta bölümü şişirilerek yapılmaktır. Bu sayede gelen hava bu bölüme çarparak dış kenarlara doğru yönlendirilmektedir.